Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

5.C Pražský hrad a Petřín

  • Mgr. Lada Benáková

Vloženo: 15. května v 19:11

Zobrazeno: 206×

V úterý 14.5. 2024 jsme se vydali společně s dětmi z 5.B znovu do Prahy,

tentokrát jsme zamířili na Pražský hrad a na Petřín.

Prohlídku Hradu jsme započali v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, před kaplí sv. Václava jsme si připomněli jeho příběh, ukázali jsme si, kde jsou uloženy korunovační klenoty.

Na třetím nádvoří jsme se zastavili u mramorového jehlanu, památníku obětem 1. světové války, u kopie středověké sochy sv. Jiří bojujícího s drakem. Ukázali jsme si, kde se nacházejí prezidentské kanceláře. Ve Starém královském paláci jsme si prohlédli rozlehlý Vladislavský sál a repliky korunovačních klenot. V bazilice sv. Jiří jsme viděli náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců, Vratislava I. a sv. Ludmily. Ve Zlaté uličce jsme obdivovali miniaturní domečky hradních střelců, dnes turistické obchůdky. Prohlídkový okruh jsme zakončili u legendární věže Daliborky s výhledem na renesanční letohrádek královny Anny (Jagellonské), který nechal postavit Ferdinand I. Habsburský své milované ženě. Celé dopoledne nám zpříjemňovala svým zajímavým výkladem paní učitelka Brabcová.

Na Petříně jsme se nejprve svezli lanovkou a potom jsme se rozdělili do dvou skupin – jedni zdolali 299 schodů a z petřínské rozhledny shlíželi na Prahu, druzí se vrhli do zrcadlového bludiště a bavili se před zakřivenými zrcadly. Prošli jsme si krásnou růžovou zahradu, vypletli jsme se z labyrintu, tentokrát jen nakresleného na zemi, a vyrazili jsme k domovu. Na zpáteční cestě jsme se ještě posilnili v restauraci McDonalds.

Galerie