Mezinárodní kemp v Maďarsku

• Mgr. Pavel Mačina

Vloženo: 16. ledna 2007

Naši žáci byli o letních prázdninách opět v maďarském Egeru.

EGER/KUTNÁ HORA - Ve dnech 11. - 19. 8. 2006 se v maďarském Egeru konal mezinárodní tábor. Za přispěni Evropské Unie se mohli v kempu Imőkő u města Eger setkat děti z několika států. Českou republiku reprezentovali žáci ZŠ Jana Palacha z Kutné Hory. Dále zde byly děti z Ruska (Čeboksari) a domácího Maďarska (Eger). Téma, provázející žáky celých 9 dnů, znělo: „Setkávání kultur“.

Eger, kouzelné město s historickou atmosférou, ležící mezi pohořím Mátra a vrchovinou Bükku ve vzdálenosti 120 km od Budapešti, je dobře známý jako lázeňské středisko a skutečné turistické centrum, turistický ráj. A tento ráj byl na krátkou dobu i naším přechodným domovem.

Práce probíhala v kombinovaných (tedy mezinárodních) skupinkách, a proto byla jediným dorozumívacím jazykem angličtina. Po počátečním ostychu a prolamování ledů se skupiny snažili o vytvoření vlastního erbu, zpívání písniček či luštění kvizů o  EU a Velké Británii. Jedním úkolem také bylo vytvořit plakáty s námětem - „ŽIJEME VE SVĚTĚ SPOLEČNĚ“. Další zábava, kromě manuální zručnosti, prověřila děti i v cítění dramatické. přečtené pohádky měly být následně zformovány do podoby divadelní a to i za použití vlastnoručně vyrobených maňásků. Dalším bodem programu se stala prohlídka nám neznámého maďarského kraje. Eger se dočkal dokonce dvou návštěv, které se skládali z prohlídky památek, ukázky historických zbraní používaných v boji proti tureckým utlačovatelům nebo návštěvy radnice, nakupování a především koupání v místních lázních. Zpestřením programu byla túra pohořím Bükk, na jehož svazích se pěstuje typické maďarské víno. Cílem túry byl léčivý pramen. Naše Kutná Hora byla představena koláží kutnohorských památek a sportovně-rekreačním areálem Klimeška. Všichni zúčastnění obdrželi na památku stříbrné kutnohorské groše. Jeden z večerů byl rozezněn polkou. Maďarské vedoucí nadchla natolik, že v jejím víru strávili celý zbytek táborových diskoték. Součástí seznámení s místem, kde žijeme, bylo i naučení písničky „ Já jsem z Kutné Hory“ a ochutnávka pravého českého chleba.

Tento prodloužený prázdninový týden utekl jako voda. Zůstala nám však spousta vzpomínek na  sportovní a dovednostní soutěže, karneval, diskotéky a především nová přátelství. Jak se nám nyní může zdát nedocenitelná tato možnost cestovat a zdokonalovat se v cizím jazyce nenásilnou cestou. Nezbývá než překlenout jeden školní rok a za rok nashledanou, Maďarsko!

Žáci ZŠ Jana Palacha a Mgr. Darja Musilová