Příběhy našich sousedů

• Mgr. Pavel Mačina

Vloženo: 15. února 2020 v 10:37

Projekt Příběhy našich sousedů na ZŠ Jana Palacha v KH

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd ZŠ nebo víceletých gymnázií. Letos poprvé se Příběhy dostaly na Kutnohorsko a ZŠ Jana Palacha se společně s dalšími základními školami do projektu s chutí zapojila.

Projekt je dlouhodobý, vše začalo již na počátku tohoto školního roku, kdy byl vybrán tým pěti žáků osmého ročníku, z naší školy jmenovitě Petra Červená, Daniela Jelínková, Josef Straka, Jan Piskora a Matěj Matz. Společně s vedoucí týmu Mgr. Barborou Petříčkovou šli postupně krůček po krůčku a plnili jednotlivé dílčí úkoly.

Prvním z nich bylo zvolit vhodného pamětníka, jehož příběh bude zaznamenán a zpracován. V říjnu se konala exkurze do Archivu bezpečnostních složek, v listopadu workshop pořádaný koordinátorkou projektu o tom, jak natočit pamětníka a 5. prosince 2019 se uskutečnila již samotná návštěva pamětníka a natáčení jeho vyprávění, které bylo opravdu zajímavé a odnesli jsme si přes dvě hodiny natočeného materiálu na další zpracování. K tomu nám jistě dopomohl workshop s novinářkou deníku Respekt, který jsme absolvovali a utřídili si tak, jak se takový materiál nadále zpracovává a jak nejlépe vybrat ty zásadní informace příběhu, abychom zvládli vytvořit scénář pro rozhlasovou reportáž. Žáci pracovali opravdu poctivě a odměnou jim byla na začátku února návštěva ČRo v Hradci Králové, kde si mohli vyzkoušet práci rozhlasového reportéra. Po hodině a půl práce si už s radostí odváželi sestříhanou reportáž. Následovalo dokončení životopisu pamětníka, jeho výtvarné zpracování formou komiksu a odeslání přes koordinátorku do Post Bella.

Výsledky nejen naší práce, ale i ostatních týmů, si můžete prohlédnout na stránkách www.pribehynasichsousedu.cz pod odkazem města – Kutnohorsko.

Posledním krůčkem a zakončením celého projektu bude závěrečná prezentace všech týmů a jejich pamětníků v Tylově divadle v Kutné Hoře, která se uskuteční 2. března 2020 za účasti žáků, pamětníků, zástupců škol, města, organizace MAP, která projekt pro Kutnohorsko zaštiťuje a spolufinancuje (mapkutnohorsko.cz), i široké veřejnosti. Všichni jste srdečně zváni.

Mgr. Barbora Petříčková